This website will be unavailable from Thursday, May 30, 2024 at 6:00 p.m. through Monday, June 3, 2024 at 7:00 a.m. due to data center maintenance.

WITNESS LIST
Natural Resources
April 21, 2009 - 08:00 AM
SB  579
 
FOR:
 
Castillo, Elena   (Duracool),  San Antonio, TX
 
Linger, David   (Duracool),  Devine, TX
 
Lyssy, Norbert   (Duracool),  Vanderpool, TX
 
Trulove Jr., L.B.   (Durafrio LLC),  Sabinal, TX
 
AGAINST:
 
D'Androa, Albert   (Texas Air Conditioning Contractors Association),  Austin, TX
 
McAlister, Todd   (Texas Air conditioning Contractors Association),  Austin, TX
 
ON:
 
Ferrie, George   (Texas Department of Licensing and Regulation),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
Against:
 
Fuelberg, Curtis   (Associated Plumbing, Heating, Cooling Contractors),  Austin, TX
SB  1204
 
FOR:
 
Fiebrich, Jeffrey   (BCWCID #2),  Bastrop, TX
 
Pinard, Karen   (Bastrop County WCID),  Bastrop, TX
 
ON:
 
Golemon, Brent   (Self),  Bastrop, TX
 
Gonzalez, Victor   (Self),  Bastrop, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Embrey, Ty   (Bastrop County Water Control and Improvement District No. 2),  Austin, TX
 
Kruppa, Gene   (Bastrop County WCID No. 2),  La Grange, TX
SB  2235
 
FOR:
 
Eason, Patty   (Self),  Georgetown, TX
 
Gregory, Bob   (Texas Disposal Systems Landfill Inc.),  Austin, TX
 
Maurice, Jeff  (also providing written testimony)  (Self; Hutto Citizens Group),  Hutto, TX
 
Wheatley, Wade  (also providing written testimony)  (Texas Disposal Systems),  Austin, TX
 
AGAINST:
 
Kemler, Vance   (TXSWANA),  Corinth, TX
 
Kuhn, Lee   (Republic Services),  Spring, TX
 
Macomb, Chris   (Waste Management of Texas Inc.),  Austin, TX
 
ON:
 
Hardee, Jackie   (TCEQ),  Austin, TX
 
Tatu, Anthony   (TCEQ),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Allison, Jim   (County Judges and Commissioners Association of Texas),  Austin, TX
 
Briggs, Jim   (City of Georgetown),  Georgetown, TX
 
Galloway, Wil   (City of Victoria),  Austin, TX
 
Lewis, Jim   Judge  (McLennan County),  Waco, TX
 
Saunders, Robert   (Texas Disposal Systems),  Austin, TX
SB  2266
 
ON:
 
DuPont, Karen   Assistant Chief  (City of Houston),  Houston, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Igo, Shanna   (Texas Municipal League),  Austin, TX
SB  2313
 
Registering, but not testifying:
 
On:
 
Brittin, Carolyn   (Texas Water Development Board),  Austin, TX
SB  2463
 
FOR:
 
Kugle, Julianne   (Dean Word Co. Ltd.),  Houston, TX
SB  2464
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Kugle, Julianne   (Tim World and Bill Borchers),  Houston, TX
SB  2471
 
FOR:
 
Voulgaris, Micah   (Cow Creek Groundwater Conservation District),  Boerne, TX
SB  2497
 
FOR:
 
Boyd, Chris   (Mustang SUD),  Aubrey, TX
 
Freeman, Bill   (Cooke County)
 
Maurina, Tod   (The City of The Colony),  The Colony, TX
 
Self, Keith   (Collin County),  McKinney, TX
 
Smith, Al   (Cook County),  Gainesville, TX
SB  2513
 
FOR:
 
Thurman, Glen   (McLennan County GCD),  Moody, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Law, Tricia   (McLennan County GCD),  Moody, TX
SB  2514
 
FOR:

 
Allen, Joe   (North Fort Bend Water Authority),  Houston, TX
SB  2519
 
FOR:
 
Hancock, Phil   (Clear Creek Watershed Authority),  Gainesville, TX
 
Scott, Rider   (Clear Creek Watershed Authority),  Frisco, TX
SB  2520
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Embrey, Ty   (Santa Rita Underground Water Conservation District),  Austin, TX
 
Olson, Kristen   (Santa Rita Underground Water Conservation District),  Austin, TX
 
Weatherby, Cindy   (Santa Rita Underground Water Conservation District),  Big Lake, TX
SB  2529
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Latham, Harold   (Fannin County Commissioners Court),  Ivanne, TX
 
Magels, William   (City of Sherman),  Sherman, TX