This website will be unavailable from Thursday, May 30, 2024 at 6:00 p.m. through Monday, June 3, 2024 at 7:00 a.m. due to data center maintenance.

WITNESS LIST
Natural Resources
April 2, 2009 - 07:30 AM
SB  913
 
FOR:
 
Hall, Scott   (Lower Neches Valley Authority),  Beaumont, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Oxford, Hubert   (LNVA),  Beaumont, TX
 
Woodard, Shayne   (Spectra Energy),  Austin, TX
SB  923
 
FOR:
 
Kalmbach, Jayce   (Self),  Boerne, TX
 
Kinsely, Karl   (Texas Deer Association),  San Antonio, TX
 
Registering, but not testifying:
 
On:
 
Wolf, Clayton   (Texas Parks and Wildlife),  Austin, TX
SB  1210
 
FOR:
 
Buck, Ray   (Upper Guadalupe River Authority),  Kerrville, TX
 
ON:
 
Corbett, Tony   (Upper Guadalupe River Authority),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Edwards, Lana   (UGRA),  Hunt, TX
 
Johnson, Rob   (Upper Guadalupe River Authority),  Austin, TX
 
Shuffler, Glen   (Upper Guadalupe River Authority),  Austin, TX
SB  1241
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Perkins, Val   (Peyton Martin),  Houston, TX
SB  1714
 
FOR:
 
Burke, John   (Aqua Water Supply),  Bastrop, TX
 
Ellis, Gregory   (Texas Alliance of Groundwater Districts),  League City, TX
 
AGAINST:
 
Kosub, Steve   (San Antonio Water System),  San Antonio, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Conkwright, Jim   (High Plains UWCD #1),  Lubbock, TX
 
Cook, Robby   (Rusk County Groundwater Conservation District),  Austin, TX
 
Everheart, Harvey   (Mesa Underground Water Conservation District),  Lamesa, TX
 
Holland, Scott   (Irion Co Conservation District and Sterling Co Underground Water Conservation District),  Mertzon, TX
 
Saunders, Robert   (Lost Pines GCD),  Austin, TX
 
Sizemore, Mike   (Lost Pines Groundwater Conservation District),  Victoria, TX
SB  1826
 
FOR:
 
Henry, Bill   (Freeport LNG),  Houston, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Hazlewood, Steve   (DOW),  Austin, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
 
Wisdom, Christina   (Texas Chemical Council),  Austin, TX
 
Woodard, Shayne   (Freeport LNG),  Austin, TX
SB  1846
 
Registering, but not testifying:
 
On:
 
Galiga, Todd   (TCEQ),  Austin, TX
 
Holcomb, Doug   (TCEQ),  Austin, TX
 
Rubinstein, Carles   (TCEQ),  Austin, TX
SB  1960
 
FOR:
 
Zachos, Susan   (City of Dripping Spring),  Austin, TX
 
AGAINST:
 
Burke, John   (Aqua Water Supply),  Bastrop, TX
 
Frantz, John   (Self),  Hartley, TX
 
Macmanus, Brian   (East Rio Hondo Water Supply Corp.),  Rio Hondo, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Igo, Shann   (Texas Municipal League),  Austin, TX
 
Against:
 
Duck, Tom   (Texas Rural Water Association),  Dripping Springs, TX
SB  2006
 
FOR:
 
Ellis, Greg   (Texas Alliance of Groundwater Districts),  League City, TX
 
AGAINST:
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Andruss, Tim   (Victoria Co. GCD),  Victoria, TX
 
Conkwright, Jim   (High Plains UWCD #1),  Lubbock, TX
 
Cook, Robby   (Rusk County Groundwater Conservation District),  Austin, TX

 
Everheart, Harvey   (Mesa Underground Water Conservation District),  La Mesa, TX
 
Forbes, Tom   (North Plains Groundwater Conservation District and Hemp hill Co. Underground Water Conservation District),  Austin, TX
 
Holland, Scott   (Irion Co Water Conservation District and Sterling Co Underground Water Conservation District),  Mertzon, TX
 
Saunders, Robert   (Lost Pines GCD),  Austin, TX
 
Sizemore, Mike   (Lost Pines Groundwater Conservation District),  Victoria, TX
 
Williams, C.E.   (Panhandle Groundwater District),  White Deer, TX
SB  2008
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Andruss, Tim   (Victoria Co. GCD),  Victoria, TX
 
Conkwright, Jim   (High Plains UWCD #1),  Lubbock, TX
 
Cook, Robby   (Rusk County Groundwater Conservation District),  Austin, TX
 
Ellis, Gregory   (Texas Alliance of Groundwater Districts),  League City, TX
 
Everheart, Harvey   (Mesa Underground Water Conservation District),  La Mesa, TX
 
Forbes, Tom   (North Plains Groundwater Conservation District and Hemp hill Co. Underground Water Conservation District),  Austin, TX
 
Holland, Scott   (Irion Co Water Conservation District and Sterling Co Underground Water Conservation District),  Mertzon, TX
 
Saunders, Robert   (Lost Pines GCD),  Austin, TX
 
Sizemore, Mike   (Lost Pines Groundwater Conservation District),  Victoria, TX
 
Williams, C.E.   (Panhandle Groundwater District),  White Deer, TX