This website will be unavailable from Thursday, May 30, 2024 at 6:00 p.m. through Monday, June 3, 2024 at 7:00 a.m. due to data center maintenance.

WITNESS LIST
Natural Resources
March 31, 2009 - 01:00 PM or upon adjournment
SB  341
 
FOR:
 
Carrillo, Victor   (Railroad Commission of Texas),  Austin, TX
SB  717
 
FOR:
 
Bevel Jr., Orville   (Texans Against Monarch's Excessive Rates and Greater Lake Palestine Council),  Chandler, TX
 
Bryan, Bill   (Texas Landing Subdivision),  Livingston, TX
 
Frederick, David   (Texans Against Monarch's Excessive Rates),  Austin, TX
 
Veinotte, David   (Texas Landing Subdivision),  Livingston, TX
 
AGAINST:
 
Blackhurst, Steve   (Aqua Texas, Inc.),  Rockwall, TX
 
Olea, Tatiana   (Southwest Water Company),  Sugarland, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Cockrell, C.A.   (Greater Lake Palestine Council and TAMER),  Murchison, TX
 
Wiesner, Jay   (Callender Lake POA),  Murchison, TX
 
Against:
 
Hodge, Thomas   (Canyon Lake Water Service Company),  Wimberley, TX
 
Janay, Mark   (SJWTX),  Austin, TX
 
Kelly, Robert   (Southwest Water Co.),  Coving, TX
 
Laughman, Robert   (Aqua Texas),  The Woodlands, TX
 
Profilet, Charles   (Southwest Water Co.),  Sugarland, TX
 
Providing written testimony:
 
For:
 
Lampman, Roger   (Falling Water Homeowners Association),  Comfort, TX
SB  719
 
FOR:
 
Bevel Jr., Orville   (Texans Against Monarch's Excessive Rates and Greater Lake Palestine Council),  Chandler, TX
 
Bryan, Bill   (Texas Landing Subdivision),  Livingston, TX
 
Frederick, David   (Texans Against Monarch's Excessive Rates),  Austin, TX
 
Veinotte, David   (Texas Landing Subdivision),  Livingston, TX
 
AGAINST:
 
Blackhurst, Steve   (Aqua Texas, Inc.),  Rockwall, TX
 
Olea, Tatiana   (Southwest Water Company),  Sugarland, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Cockrell, C.A.   (Greater Lake Palestine Council and TAMER),  Murchison, TX
 
Wiesner, Jay   (Callender Lake POA),  Murchison, TX
 
Against:
 
Hodge, Thomas   (Canyon Lake Water Service Company),  Wimberley, TX
 
Janay, Mark   (SJWTX),  Austin, TX
 
Kelly, Robert   (Southwest Water Co.),  Coving, TX
 
Laughman, Robert   (Aqua Texas),  The Woodlands, TX
 
Profilet, Charles   (Southwest Water Co.),  Sugarland, TX
 
Providing written testimony:
 
For:
 
Lampman, Roger   (Falling Water Homeowners Association),  Comfort, TX
SB  720
 
FOR:
 
Bevel Jr., Orville   (Texans Against Monarch's Excessive Rates and Greater Lake Palestine Council),  Chandler, TX
 
Bryan, Bill   (Texas Landing Subdivision),  Livingston, TX
 
Frederick, David   (Texans Against Monarch's Excessive Rates),  Austin, TX
 
Veinotte, David   (Texas Landing Subdivision),  Livingston, TX
 
AGAINST:
 
Blackhurst, Steve   (Aqua Texas, Inc.),  Rockwall, TX
 
Olea, Tatiana   (Southwest Water Company),  Sugarland, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Cockrell, C.A.   (Greater Lake Palestine Council and TAMER),  Murchison, TX
 
Wiesner, Jay   (Callender Lake POA),  Murchison, TX
 
Against:
 
Hodge, Thomas   (Canyon Lake Water Service Company),  Wimberley, TX
 
Janay, Mark   (SJWTX),  Austin, TX
 
Kelly, Robert   (Southwest Water Co.),  Coving, TX
 
Laughman, Robert   (Aqua Texas),  The Woodlands, TX

 
Profilet, Charles   (Southwest Water Co.),  Sugarland, TX
 
Providing written testimony:
 
For:
 
Lampman, Roger   (Falling Water Homeowners Association),  Comfort, TX
SB  1042
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Johnson, Matthew   (Public Citizen),  Austin, TX
 
Metzger, Luke   (Environment Texas),  Austin, TX
 
Reed, Cyrus   (Lonestar, Sierra Club),  Austin, TX
 
On:
 
Trevino, Eddy   (State Energy Conservation Office),  Leander, TX
SB  1223
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
McWilliams, Dean   (City of Texarkana),  Austin, TX
 
Providing written testimony:
 
For:
 
Jaryis, John   (Riverbend Water Resources),  Texarkana, TX
SB  1378
 
FOR:
 
Blackmon, David   (Texas Alliance of Energy Producers),  Houston, TX
 
Knorrp, Kerry   (Historic Texas Ranches),  Amarillo, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
 
Shepperd, Ben   (Permian Basin Petroleum Association),  Midland, TX
 
Warndof, Donna   (Texas Independent Producer and Royalty Owners Association),  Austin, TX
 
Warndof, Donna   (Inactive Well Study Group),  Austin, TX
 
ON:
 
Quinn, Kitty-Sue   (Texas Land and Mineral Owners Association),  Austin, TX
 
Skaggs, Jason   (Texas and Southwestern Cattle Raisers Association),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Moore, Julie   (Occidental Petroleum),  Austin, TX
 
Perry, Steve   (Chevron USA),  Austin, TX
 
On:
 
Helmueller, Mark   (Railroad Commission),  Austin, TX
 
Howe, Billy   (Texas Farm Bureau),  Austin, TX
SB  1414
 
FOR:
 
Mathews, Tommy   (Texas Aggregates and Concrete Association)
 
Stewart, Michael   (Texas Aggregates and Concrete Association),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Lucas, Shannon   (Texas Mining and Reclamation Association),  Austin, TX
 
Park, Joey   (KBDJ Quarry),  Austin, TX
 
Perkins, David   (TXI Operations. LP),  Dallas, TX
 
Price, Ceil   (City of Houston),  Houston, TX
SB  1637
 
FOR:
 
Gershan, Michael   (Guadalupe County Groundwater Conservation District),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Naumann, Ronald   (Guadalupe County Groundwater District),  Seguin, TX
SB  1694
 
ON:
 
Oaks, Larry   (THC),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
On:
 
Graves, Stan   (Texas Historical Commission),  Austin, TX
SB  1748
 
FOR:
 
Baker, Debra   (Union Pacific),  Houston, TX
 
Price, Ceil   (City of Houston),  Houston, TX
 
AGAINST:
 
Kramer, Ken   (Lone Star Chapter, Sierra Club),  Austin, TX
 
Nathan, Nakisha  (also providing written testimony)  (Self),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Wynn, Monty   (Texas Municipal League),  Austin, TX
 
Against:
 
Jansen, Darta   (Greater Edwards Aquifer Alliance),  Austin, TX
 
Metzger, Luke   (Environment Texas),  Austin, TX
 
On:
 
Wade, Brent   (TCEQ),  Austin, TX
 
Providing written testimony:
 
For:
 
Baker, Debra   (In Site),  Houston, TX
 
Baker, Debra   (Differential Development),  Houston, TX
 
On:
 
Ledbetter, Luke   (Baker Botts LLP),  Austin, TX
SB  1829
 
FOR:
 
Graham, Shannon   (Self),  Austin, TX
 
Smith, Lewis   (Surface Hunters of Texas),  Greenville, TX
 
AGAINST:
 
Schmidt, Jim   (Texas Archeological Society),  Austin, TX
 
Trierweiler, Nicholas   (Council of Texas Archeologists),  Cedar Park, TX
 
ON:

 
Bruseth, Jim   (Texas Historical Commission),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
On:
 
Goodrich, Robert   (Texas Parks and Wildlife Dept.),  Austin, TX
 
Mercado-Allinger, Pat   (Texas Historical Commission - State Archeologist Office),  Austin, TX
 
Oaks, Lawerence   (Texas Historical Commission),  Austin, TX
 
Strutt, Michael   (Texas Parks and Wildlife),  Austin, TX