This website will be unavailable from Thursday, May 30, 2024 at 6:00 p.m. through Monday, June 3, 2024 at 7:00 a.m. due to data center maintenance.

WITNESS LIST
Natural Resources
March 26, 2009 - 01:00 PM or upon adjournment
SB  656
 
ON:
 
Everheart, Harvey   (Mesa Underground Water Conservation District),  Lamesa, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Knorpp, Kerry   (Historic Texas Ranches),  Amarillo, TX
 
Whalen, Ken   (Texas Daily Newspaper Association / Texas Press Association),  Austin, TX
 
Against:
 
Ballard, Robert   (Complete Productions Services),  Houston, TX
 
Haynes, Adam   (TIPRO),  Austin, TX
 
Mayfield, Barbara   (Pinnergy, Ltd.),  Austin, TX
 
Ryan, Robert   (Stallion Oilfield Services LTD.),  Houston, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
SB  670
 
FOR:
 
Johnson, Matthew  (also providing written testimony)  (Public Citizen),  Austin, TX
 
Reed, Cyrus   (Sierra Club, LSC),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Lugo, Noelita   (Texans Care For Children),  Austin, TX
 
Robertson, Kate   Energy Efficiency Specialist  (Environmental Defense Fund),  Austin, TX
 
Against:
 
Wisdom, Christina   (Texas Chemical Council),  Austin, TX
 
On:
 
Lancaster, David   (Texas Society of Architects),  Austin, TX
SB  1040
 
FOR:
 
Satterwhite, Kent   (Canadian River Municipal Water Authority),  Sanford, TX
 
ON:
 
Smith, Tom   (Public Citizen),  Austin, TX
SB  1190
 
FOR:
 
Ellis, Greg   (Texas Alliance of Groundwater Districts),  League City, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Adams, Janet   (Jeff Davis County Underground Water Conservation District),  Fort Davis, TX
 
Conkwright, Jim   (High Plains UWCD No. 1),  Lubbock, TX
 
Darnill, Alice   (Lost Pines Groundwater Conservation District),  Leobetter, TX
 
Everheart, Harvey   (Mesa Underground Water Conservation District),  Lamesa, TX
 
Holland, Scott   (Iron Co Water Conservation District, Sterling Co Underground WCD),  Mertzon, TX
 
Howe, Billy   (Texas Farm Bureau),  Austin, TX
 
McGuire, Mike   (Rolling Plains Groundwater Conservation District),  Munday, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
 
Townsend, Lambeth   (Rolling Plains Groundwater District),  Austin, TX
 
Tybor, Paul   (Hill Country Underground Water Conservation District),  Fredricksburg, TX
SB  1246
 
FOR:
 
McCarthy, Ed   (Texas Shrimp Association)
 
Registering, but not testifying:
 
On:
 
Newton, Tom   (Texas Parks and Wildlife Department),  Austin, TX
SB  1292
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Halbert, Wayne   (Texas Irrigation Council),  Harlingen, TX
 
Lopez, Elvia   (South Texas Water Utility Managers Association),  Austin, TX
SB  1386
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Conkwright, Jim   (High Plains UWCD No .1),  Lubbock, TX
 
Everheart, Harvey   (Mesa Underground Water Conservation District),  Lamesa, TX
 
Against:
 
Terrell, James   (Select Milk Producers, Inc.),  Austin, TX
 
On:
 
Mace, Robert   (TWDB),  Austin, TX
 
Mills, Kelly   (TCEQ),  Austin, TX
SB  1387
 
FOR:
 
Cornelius, Robert   (Denbury Resources, Inc.),  Plano, TX
 
Eugene, Darrick   (Texas Carbon Capture and Storage),  Austin, TX
 
Kunkel, Greg   (Tenaska),  Bellevue, TX
 
Melzer, Steve   (Texas Carbon Capture and Storage Association),  Midland, TX
 
ON:
 
Knape, Ben   (TCEQ's Underground Injection Control Program),  Austin, TX

 
Savage, Leslie   (Railroad Commission of Texas),  Austin, TX
 
Smith, Tom   (Public Citizen),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Baum, Walt   (AECT),  Austin, TX
 
Dauenhaner, Jay   Executive Director  (Clean Coal Technology Foundation of Texas),  Austin, TX
 
Lucas, Shannon   (Texas Mining and Reclamation Association),  Austin, TX
 
Valdez, Jerry   (Great Houston Partnership),  Austin, TX
SB  1472
 
FOR:
 
Smith, Tom   (Public Citizen),  Austin, TX
 
ON:
 
Minick, Stephen   (Texas Association of Business),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Reed, Cyrus   (Sierra Club, Lone Star Chapter),  Austin, TX
 
On:
 
Harrison, Booker   (TCEQ),  Austin, TX
SB  1572
 
FOR:
 
Pena, A.A. Tony   (Hidalgo County),  Edinburg, TX
SB  1658
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Allday, Marty   (Copano Energy),  Houston, TX
 
Borskey, Mark   (Energy Transfer),  Austin, TX
 
Gipson, Mark   (Devon Energy),  Fort Worth, TX
 
Kelley, Rusty   (Chesapeake),  Austin, TX
 
Knorpp, Kerry   (Historic Texas Ranches),  Amarillo, TX
 
Mann, James   (Texas Pipeline Association),  Austin, TX
 
McBeth, Kelly   (Crosstex Energy),  Austin, TX
 
Mcbeth, Kelly   (Pulson Gas),  Austin, TX
 
Ruckel, Grant   (ONEOK),  Austin, TX
 
Sander, Lindsay   (Kinder Morgan),  Houston, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
 
Yarbrough, Charles   (Atmos Energy),  Dallas, TX
SB  1711
 
FOR:
 
Lucas, Shannon   (Texas Mining and Reclamation Association),  Austin, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Berry, Phil   (Sabine Mining Co),  Hallsville, TX
 
Dauenhauer, Jay   Executive Director  (Clean Coal Technology Foundation of Texas),  Austin, TX
 
Dougar, Leonard   (Texas Mining and Reclamation Association),  Austin, TX
 
Dunn, David   (TMRA),  Austin, TX
 
Strother, Stephanie   (Luminant),  Dallas, TX
SB  1749
 
FOR:
 
Yarbrough, Charles   (Atmos Energy),  Dallas, TX
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Allday, Martin   (Copano Energy),  Houston, TX
 
Allday, Marty   (Enbridge Energy),  Houston, TX
 
Borskey, Mark   (Energy Transfer),  Austin, TX
 
Gipson, Mark   (Devon Energy),  Fort Worth, TX
 
Kelley, Rusty   (Self),  Austin, TX
 
Knorpp, Kerry   (Historic Texas Ranches),  Amarillo, TX
 
McBeth, Kelley   (Crosstex Energy),  Austin, TX
 
McBeth, Kelly   (Pulson Gas),  Austin, TX
 
Nugent, Patrick   (Texas Pipeline Association),  Austin, TX
 
Ruckel, Grant   (ONEOK),  Austin, TX
 
Sander, Lindsay   (Kinder Morgan),  Houston, TX
 
Sebree, Ben   (Texas Oil and Gas Association),  Austin, TX
SB  1755
 
Registering, but not testifying:
 
For:
 
Grace, Horace   (Clearwater GD),  Killeen, TX
 
Maxwell, Cheryl   (Clearwater UWCD),  Belton, TX