Nominations Pending for 2/23/2011

NOMINATIONS PENDING



Wednesday

February 23, 2011




Automobile Burglary and Theft Prevention Authority


Carlos Luis Garcia Appointed 02-14-11 for a Lucio
Cameron County term to expire 02-01-17

Kenneth R. Ross Appointed 02-14-11 for a Patrick
Harris County term to expire 02-01-17

Cameron County Regional Mobility Authority


David E. Allex Appointed 03-26-10 for a Lucio
Cameron County term to expire 02-01-12

Central Texas Regional Mobility Authority


Ray Allen Wilkerson Appointed 02-01-11 for a Watson
Travis County term to expire 02-01-13

Employees Retirement System of Texas Board of Trustees


Ira Craig Hester Appointed 08-31-10 for a Watson
Travis County term to expire 08-31-16

Evergreen Underground Water Conservation District


Jason Byron Peeler Appointed 06-03-10 for a Zaffirini
Wilson County term to expire 02-01-13

Grayson County Regional Mobility Authority


Will Rich Hubbard Jr. Appointed 04-30-10 for a Estes
Grayson County term to expire 02-01-12

Gulf Coast Waste Disposal Authority


Zoe Milian Barinaga Appointed 08-31-09 for a Huffman
Harris County term to expire 08-31-11

Randy Jarrell Appointed 09-20-10 for a Huffman
Galveston County term to expire 08-31-12

Lamont Edward Meaux Appointed 09-20-10 for a Williams
Chambers County term to expire 08-31-12

Hidalgo County Regional Mobility Authority


Dennis Burleson Appointed 03-26-10 for a Hinojosa
Hidalgo County term to expire 02-01-12

Jefferson and Orange County Board of Pilot Commissioners


Martin Eloi Broussard Appointed 12-10-10 for a Williams
Jefferson County term to expire 08-22-12

George W. Brown III Appointed 10-16-09 for a Williams
Jefferson County term to expire 08-22-11

Russell S. Covington Appointed 10-16-09 for a Williams
Orange County term to expire 08-22-11

Travis Todd Miller Appointed 12-10-10 for a Williams
Orange County term to expire 08-22-12

William F. Scott Appointed 10-16-09 for a Williams
Jefferson County term to expire 08-22-11

North East Texas Regional Mobility Authority


Jeff Austin III Appointed 03-23-10 for a Nichols
Smith County term to expire 02-01-12

Red River Authority of Texas


Jerry B. Daniel Appointed 08-11-09 for a Duncan
Knox County term to expire 08-11-15

George Wilson Scaling II Appointed 08-11-09 for a Estes
Clay County term to expire 08-11-15

Cliff A. Skiles Jr. Appointed 08-11-09 for a Seliger
Deaf Smith County term to expire 08-11-15

Sulphur River Regional Mobility Authority


Earl Delbert Horton III Appointed 02-07-11 for a Deuell
Delta County term to expire 02-01-13

Texas Board of Professional Engineers


Carry Ann Baker Appointed 01-07-11 for a Seliger
Potter County term to expire 09-26-15

Lamberto Jose Balli Appointed 01-07-11 for a Patrick
Harris County term to expire 09-26-15

James Alan Greer Appointed 01-07-11 for a Nelson
Tarrant County term to expire 09-26-15

Texas State Board of Examiners of Dietitians


Christina E. Stirling Appointed 09-17-09 for a Lucio
Cameron County term to expire 09-01-15

Elizabeth J. Tindall Appointed 09-17-09 for a Seliger
Ector County term to expire 09-01-15

Mary (Suzy) Kate Weems Appointed 09-17-09 for a Birdwell
McLennan County term to expire 09-01-15

Texas State Board of Plumbing Examiners


Tammy Betancourt Appointed 11-02-10 for a Patrick
Harris County term to expire 09-05-15

Carlos DeHoyos Appointed 11-02-10 for a Eltife
Gregg County term to expire 09-05-15

Richard Allen Lord Appointed 11-02-10 for a Jackson
Harris County term to expire 09-05-15

Texas Workforce Commission


Ronald Gene Congleton Appointed 02-01-11 for a Watson
Travis County term to expire 02-01-17