NOMINATIONS PENDING




Supreme Court of Texas

Philip W. Johnson        Appointed 03-15-05 for a        Seliger
Randall County           term to expire 12-31-06

Texas Funeral Service Commission

Laurens B. Fish          Appointed 04-19-04 for a        Barrientos
Travis County            term to expire 02-01-09

Texas Higher Education Coordinating Board

Laurie Bricker           Appointed 07-22-04 for a        Ellis
Harris County            term to expire 08-31-09

Paul Foster              Appointed 07-22-04 for a        Shapleigh
El Paso County           term to expire 08-31-09

George Louis             Appointed 07-22-04 for a        Eltife
  McWilliams             term to expire 08-31-07
Bowie County

Nancy R. Neal            Appointed 07-22-04 for a        Duncan
Lubbock County           term to expire 08-31-07

A. W. Riter              Appointed 07-22-04 for a        Eltife
Smith County             term to expire 08-31-05

Robert W. Shepard        Appointed 11-17-03 for a        Lucio
Cameron County           term to expire 08-31-09

Texas Board of Architectural Examiners

Rosemary A. Gammon       Appointed 03-23-05 for a        Shapiro
Collin County            term to expire 01-31-11

Robert Kyle Garner       Appointed 04-06-04 for a        Seliger
Randall County           term to expire 01-31-09

Peter L. Pfeiffer        Appointed 10-20-03 for a        Barrientos
Travis County            term to expire 01-31-09

Peggy Lewene Vassberg    Appointed 03-23-05 for a        Lucio
Willacy County           term to expire 01-31-11

Alfred Vidaurri          Appointed 08-25-04 for a        Brimer
Tarrant County           term to expire 01-31-09

James S. Walker          Appointed 03-23-05 for a        Ellis
Harris County            term to expire 01-31-11

Governing Board of the Texas School for the Blind and Visually Impaired

Janet Ardoyno            Appointed 01-26-04 for a        Fraser
Taylor County            term to expire 01-31-07

Executive Council of Physical Therapy and Occupational Therapy Examiners

L. Suzan Kedron          Appointed 03-24-05 for a        Carona
Dallas County            term to expire 02-01-07

Texas Board of Professional Geoscientists

Yale Lynn Clark          Appointed 03-23-05 for a        Carona
Dallas County            term to expire 02-01-11

Glenn R. Lowenstein      Appointed 03-23-05 for a        Ellis
Harris County            term to expire 02-01-11

Kimberly Robinson        Appointed 03-23-05 for a        Ellis
  Phillips               term to expire 02-01-11
Harris County

Jefferson and Orange County Board of Pilot Commissioners

Morris Carter            Appointed 03-24-05 for a        Janek
Jefferson County         term to expire 08-22-06

Kevin Michael Williams   Appointed 03-24-05 for a        Williams
Orange County            term to expire 08-22-06

Board for Lease of Texas Department of Criminal Justice Lands

Spencer Hayes            Appointed 03-24-05 for a        Barrientos
Travis County            term to expire 09-01-05

Lower Neches Valley Authority

Sue Cleveland            Appointed 03-22-05 for a        Staples
Hardin County            term to expire 07-28-09

Jimmie R. Cooley         Appointed 03-22-05 for a        Staples
Tyler County             term to expire 07-28-09

Kathleen Thea Jackson    Appointed 03-22-05 for a        Williams
Jefferson County         term to expire 07-28-09

Steven M. McReynolds     Appointed 03-22-05 for a        Williams
Jefferson County         term to expire 07-28-07

Texas State Board of Examiners of Marriage and Family Therapists

Joe Ann Clack            Appointed 08-26-03 for a        Ellis
Fort Bend County         term to expire 02-01-09

Advisory Committee to the Texas Board of Criminal Justice on Offenders
Medical or Mental Impairments

Michael R. Arambula      Appointed 07-20-04 for a        Wentworth
Bexar County             term to expire 02-01-09

John Martin Bradley      Appointed 10-21-04 for a        Ogden
Williamson County        term to expire 02-01-09

Ellen T. Cokinos         Appointed 07-20-04 for a        Lindsay
Harris County            term to expire 02-01-07

Joseph Richard           Appointed 07-20-04 for a        Jackson
  Gutheinz               term to expire 02-01-07
Harris County

Christopher C. Kirk      Appointed 10-21-04 for a        Ogden
Brazos County            term to expire 02-01-05

Jan Krocker              Appointed 07-20-04 for a        Janek
Harris County            term to expire 02-01-07

Eulon Ross Taylor        Appointed 10-21-04 for a        Duncan
Lubbock County           term to expire 02-01-09

Frank M. Webb            Appointed 07-20-04 for a        Whitmire
Harris County            term to expire 02-01-05

Texas Board of Occupational Therapy Examiners

Michael Carreon          Appointed 04-19-04 for a        Shapleigh
El Paso County           term to expire 02-01-09

Dely de Guia Cruz        Appointed 08-26-03 for a        Whitmire
Harris County            term to expire 02-01-09

Office of Public Insurance Counsel

Roderick A. Bordelon     Appointed 03-18-05 for a        Barrientos
Travis County            term to expire 02-01-07

Sabine River Authority

Richard A. Linkenauger   Appointed 03-24-05 for a        Deuell
Hunt County              term to expire 07-06-09

Upper Neches River Municipal Water Authority

Robert E. McKelvey       Appointed 03-24-05 for a        Staples
Anderson County          term to expire 02-01-11